Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwem - rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego, gaz zbierający się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod wysokim ciśnieniem. Pokłady gazu ziemnego występują samodzielnie lub towarzyszą złożom ropy naftowej lub węgla kamiennego. (Wikipedia.) Skład gazu ziemnego jest zależny od miejsca jego wydobycia. Głównymi składnikami gazu ziemnego są węglowodory a także małe ilości dwutlenku węgla, azotu, wodoru, siarkowodoru, oraz nieznaczne ilości gazów szlachetnych. Gaz ziemny dzieli się na:
-mokry, który oprócz metanu zawiera także węglowodory wyższe
-suchy, w skład którego w 90% wchodzi metan;
-kwaśny (zanieczyszczony siarką).

Gaz ziemny w skorupie ziemskiej występuje jako gaz lub jest związany w hydratach węglowodorów. Może także występować w formie rozpuszczonej, w wodzie podziemnej, ropie naftowej. Gaz ziemny jest ważnym surowcem potrzebnym we wszystkich gałęziach przemysłu, stosuje się go w:
-Gospodarstwach domowych.
-energetyce, ciepłownictwie.
-transporcie, jako paliwo do samochodów.
-urządzeniach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
-urządzeniach kogeneracyjnych.

Aby gaz ziemny mógł zostać wykorzystany najpierw należy oczyścić go ze szkodliwych związków siarki w nim zawartych, gaz jest bezwonny, charakterystyczny zapach jest dodawany na drodze przetwarzania w celu łatwego rozpoznania go przez człowieka. Gaz ziemny jak najczystszym paliwem kopalnianym używanym na masową skale.


3. Miejsce wydobycia gazu ziemnego.