Kolumbia

Kolumbia - państwo leżące w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Morze Karaibskim i Oceanem Spokojnym.
Państwo to podzielone jest na 32 departamenty oraz dystrykty stołeczne. Każdy departament ma swoją stolicę. Departamenty dzielą się na gminy, a gminy na corregimientos.

Flaga Flaga Kolumbii
Kolumbia graniczny z pięcioma państwami: Łączna długość granicy wynosi 6004 km. Długość wybrzeża to 3208 km (Morze Karaibskie 170 km, Ocean Spokojny 1448 km). Najdłuższy rzeki w Kolumbii to Magdalena (1350 km) z dopływem Cauca (906 km) oraz lewe dopływy Orinoko - Meta (993 km) i Guaviare (1300 km). Kolumbia posiada łącznie 7 wysp. Na Morzu Karaibskim wyspy: Na Oceanie Spokojnym:
Mapa Położenie Kolumbii
W Kolumbii panuje klimat tropikalny, głównie wzdłuż wybrzeży i wschodnich równin, chłodniejszy w górach.
Największy bogactwa naturalne to: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, ruda żelaza, nikiel, złoto, miedź i szmaragdy.
Najniższy punkt to Ocean Spokojny 0 m n.p.m., a najwyższy to góra Cristobal Colon 5775 m n.p.m. (taką samą wysokość ma leżąca w pobliżu góra Simon Bolivar).

Kolumbia od 1991 roku jest republiką prezydencką zgodnie z uchwaloną konstytucją. Głową państwa jest prezydent, który wybierany jest w powszechnych wyborach co 4 lata. Zgodnie z ustrojem prezydent jest jednocześnie szefem rządu. Ciałem ustawodawczym jest dwuizbowy Kongres Narodowy (Izba Reprezentantów i Senat). Prezydent sprawuje także władzę wykonawczą. Kolumbia przynależy do takich międzynarodowych organizacji jak: ONZ, OPA, ALADI, SELA, Mercosur i do Paktu Andyjskiego.

Kolumbie zamieszkuje około 45 milionów mieszkańców co daje Kolumbii trzecie miejsce wśród państw Ameryki Łacińskiej, tuż za Brazylią i Meksykiem co do zamieszkałej ludności. Obecnie ponad trzydzieści miast jest zamieszkanych powyżej 100 000 mieszkańców.

ETI 2012/2013 Technologia Informacyjna
Valid XHTML 1.0 Transitional