Położnie państwa.
Malezja to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej. Obejmuje południową część Półwyspu Malajskiego (Malezja Zachodnia) oraz północna część wyspy Borneo, tzw. Malezja Wschodnia, w skład, której wchodzą stany Sabah i Sarabak. Rysunek 1 poniżej przedstawia położenie państwa. Na półwyspie graniczy z Tajlandią i Singapurem a na wyspie z Indonezją. Ukształtowanie terenu jest podobne w obu częściach kraju - nadmorskie równiny przechodzą w gęsto zalesione zbocza gór. Stolicą jest Kuala Lumpur. (1)
Powierzchnia i ludność.
Malezja ma powierzchnie zbliżoną do powierzchni Polski.
Obszar – 329847 km2
Ludność – 28300000 (2010-r.)
Średnia gęstość zaludnienia to 72 osoby/km2
Malezja jest krajem wielonarodowościowym: Majowie i inne tubylcze grupy etniczne stanowią ok 61%, Chińczycy 22%, Indusi 6%, inni 8%.
Ustrój polityczny.
Malezja to federalna monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król, wybierany co 5 lat przez Zgromadzenie Władców). Tradycyjnie władcą zostaje najstarszy wiekiem spośród elektorów. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu o kadencji 5-letniej i Senat o kadencji 3 - letniej. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, a premiera mianuje król. Stany Malezji mają autonomię wewnętrzną z własną konstytucją i organami władz, ale sprawy zagraniczne, obrona, finanse i oświata podporządkowane są rządowi centralnemu. Główne partie: Narodowa Organizacja Zjednoczonych Malajów, Front Narodowy. (2)
Malezja to szybko rozwijająca się otwarta gospodarka rynkowa. Państwo pełni główną rolę w aktywności ekonomicznej.
Główne gałęzie to: