Wydobycie ropy naftowej na świecie

Informacje ogólne
To ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych. (3) Można wyróżnić następujące rodzaje ropy naftowej:

Ze względu na ciężar:


Ze względu na skład chemiczny:


Ze względu zawartość siarki:


Ze względu na zawartość żywic:


Ze względu na zawartość parafiny:


Głównymi rejonami wydobycia ropy naftowej są (patrz rysunek 3):

Ropa naftowa w Malezji
Sektor wydobywczy w Malezji zdominowany jest przez wydobycie ropy naftowej i gazu. W sumie wytwarza on 8% PKB Malezji i wypracowuje 30% dochodów w sektorze produkcji przemysłowej. Należący do skarbu państwa narodowy koncern sektora ropy i gazu Petroliam Nasional Berhad (Petronas) jest głównym graczem na miejscowym rynku. (6) Od 1974 roku w Malezji działa narodowe Malezyjskie Przedsiębiorstwo Naftowege – PETRONAS – Petroliam Nasional Berhad. Aktualnie koncern PETRONAS posiada monopolistyczną pozycję w malezyjskim przemyśle wydobywczym gazu i ropy naftowej oraz na każdym etapie produkcji – od wydobycia i przetwarzania do dystrybucji i sprzedaży dla odbiorcy końcowego. Jest w 100% państwowym przedsiębiorstwem, zapewniającym największe wpływy do budżetu państwa, a na terenie Malezji posiada wyłączne prawo do eksploatacji i produkcji produktów naftowych i gazowych. W roku 2009 oficjalnie udział koncernu PETRONAS w całej produkcji produktów naftowych w Malezji wynosił 70.4%, pozostając de facto na niezmienionym poziomie od wielu lat. Jednak ze względu na obowiązkowe porozumienia handlowe, jego udział i rola jest praktycznie w Malezji monopolistyczna. Rafinacja malezyjskiej ropy naftowej odbywa się w 5 zakładach rafineryjnych zlokalizowanych w części kontynentalnej Malezji produkujących w 2008 roku ~370.000 baryłek dziennie. Rafinerie są kontrolowane przez 3. koncerny naftowe: PETRONAS/ MALAYSIA REFINING COMPANY – Malakka I (93.000 baryłek/dzień), Malakka II (26.000), Kertih (40.000), ESSOMALAYSIA – Port Dickson (86.000) oraz SHELL – Port Dickson (125.000).

Podstawowe dane statystyczne w 2009 roku:

Wydobycie ropy naftowej w Malezji koncentruje się głównie na złożach podmorskich na Morzu Południowochińskim, u wybrzeży stanów: Sarawak, Sabah i Terengganu.

Gawle Urszula, ETI, gr.I