Handel hurtowy i komisowy


Handel

Wymiana towarów pomiędzy jednostkami lub grupami H. Bezpośredni jest znany, jako wymiana towarowa, podczas gdy pośredni zwykle odbywa się przy użyciu pieniądza lub in. Środka płatniczego (1).

Handel hurtowy

Zajmujący się zakupem dużych partii towarów od producentów, zmianą wielkości sprzedawanych partii i asortymentu (sortowanie, paczkowanie, kompletowanie asortymentów towarowych), a następnie odsprzedażą punktom sprzedaży detalicznej (2).

Handel komisowy

Sprzedażą komisową określa się sprzedaż, która następuje w niektórych jednostkach handlowych na rachunek właściciela towaru. Jeżeli natomiast chodzi o ewidencje sprzedaży komisowej musimy się liczyć z tym, że istnieją dwa rodzaje takiej sprzedaży. Wszystko zależy od sprzedającego. W pierwszym przypadku mówimy o osobie, które jest podatnikiem VAT, a odbiorcą jest osoba fizyczna, czyli taka, która totalnie nie ma nic wspólnego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Drugim przypadkiem będą jednak dwie osoby, które są podatnikami, zarówno jak komisant jak i komitent. Sprzedaż komisowa, zatem będzie polegała na tym, że dwie strony zawierają między sobą umowę zlecenia sprzedaży danego towaru. Sprzedaż jest dokonywana w imieniu komisanta, czyli w imieniu osoby, która tego zlecenia się podejmuje. Jednak całe zlecenie jest kierowane na rachunek komitentem. Tak, więc, jeżeli dany przedmiot został sprzedany po cenie niższej niż to sobie zażyczył komitent, wtedy komisant, musi koniecznie dopłacić mu tą różnicę. Ewidencja musi obejmować moment otrzymania danego towaru, potem ż danego przedmiotu za gotówkę. Pozostaje jeszcze zapisanie kwoty, która została przekazana komitentowi, oraz faktura za sprzedaż (3).

Handel hurtowy i komisowy

Odbywa się na terenie całego kraj, natomiast ich zagęszczenie jest sprzężone z populacją danego miasta.